V dávných kamenných dobách jsme si sami vydělávali ze zvířat kožich a ten následně zpracovali tak, že z něj vznikl slušivý modní doplněk. Od té doby se toho moc nezměnilo. Kožešiny máme stále rády a často si je kupujeme. V dámském šatníku tak můžeme najít třeba kožené boty, nákrčník z lišky nebo různě kožené oblečení. Na rozdíl od pánů je v tomto ohledu dámský šatník doslova nacpaný k prasknutí.

Kožešiny

Kdy jsme poprvé začali nosit kožešiny ve společnosti

Úplně první zmínky sahají až do období Románské kultury. Lidé tehdy běžně nosili vlčí, vydří i sobolí kožešiny. Dost často se z důvodu nedostatku kožešin zdobilo oblečení právě kožešinami (například lemování roucha).

Využití kožešin

Využít je lze prakticky všude. Můžeme si je vzít ven na slabší oblečení, aby jsme nenastydly. Můžeme z nich mít vyrobené pěkně teplé boty, které můžeme doplnit tou správnou čepicí, která nás ochrání před mrazem a k tomu sladěné klapky na uši, které nás budou chránit před ochlazením uší. Na závěr si můžeme vzít také šálu na krk, díky které nás nedostane ani ten nejsilnější vítr a jsme připraveni vyrazit například ven s pejskem na procházku.

Péče o kožešiny

Kožešiny jsou co se pečování a údržby poměrně náročné. Je nutné je čas od času dát do specializované čistírny kde (obvykle) na čištění použijí dubové piliny. Do kožešin se časem ukládají nečistoty i prach který kožešinu postupem času vysušuje a způsobuje její hloubkové znehodnocení až popraskání.

Kde koupit kvalitní kožešiny

Vždy pro každý kus oblečení (jako je třeba kabát, boty nebo kalhoty) doporučujeme nakupovat u jednotlivých specializovaných prodejců. Při koupi se nedívejte pouze na cenu, ale také na značku výrobce (ta vám může při nakupování dost říct) a samotnou kvalitu zpracování (zda někde nečouhá kus nitě, nebo není něco špatně či nekvalitně sešité).

Napsat komentář