Řezání plazmou je vhodné pro rozmanité materiály. Jde přitom o velmi rychlou a přesnou metodu. Řez je kvalitní a tenký, hořák pro plazmu umožňuje i vyřezávání složitých tvarů. Díky tomu se plazmové řezání hodí do různých oblastí.

Plazmová řezačka

Zařízení pro plazmové řezání se skládá z několika základních prvků. Jedním z nich je zdroj energie, bez kterého se řezačka neobejde. Klíčový je samozřejmě také hořák pro plazmu. Jeho ovládání je velmi jednoduché, disponuje tryskou a tlačítkem pro spuštění napájení. Pro běžné využití postačí ruční hořák, ovšem případně lze plazmové řezání také automatizovat a využívat automatický typ hořáku na držáku s kolejnicemi. Plazma tak najde využití i v profesionálních oblastech.

zdroj: https://pixabay.com/

Řezání plazmou

Pro řezání plazmou je využíván stlačený vzduch, který je díky elektrickému oblouku ionizován. Vzniká tak plazma, která je vhodná pro řezání všech typů kovů. Plazma dosahuje velmi vysoké teploty kolem 20 000 °C. Hořák na plazmové řezání ji vyfukuje ve vysoké rychlosti. Tím je umožněna vysoké rychlost řezu. Ve srovnání s jinými metodami je tedy plazmové řezání výrazně rychlejší, jednodušší a také přesnější.

Rychlost a kvalita řezu

Díky vysoké teplotě lze polotovary řezat plazmou mnohem rychleji ve srovnání s jinými metodami. Další výhodou je, že při práci dochází pouze k minimálnímu přenosu tepla do materiálu. Snižuje se tak počet deformací a obrobky můžete držet i v rukavicích a dle potřeby je otáčet. Samozřejmostí je vysoce kvalitní řez a snadné použití. Materiál není třeba složitě připravovat, plazma si poradí i s nečistotami, rzí či nátěry. Na výsledek to přitom nemá patrný vliv.

Plazmové řezání je rychlé, relativně snadné, a přitom přesné a kvalitní. Díky tomu patří tato metoda mezi jedny z nejoblíbenějších pro dělení materiálů.

Napsat komentář