Pro překrásnou modrou barvu mnozí nevěří tomu, že se jedná o přírodní výtvor. Nicméně je tomu tak. Pokud vám někdo ukáže šperk s larimarem, věřte, že se o jeho modrý odstín postarala sama příroda a kámen není uměle dobarvován.

Vůbec poprvé byl tento malý zázrak nalezen v 70. letech na nedotčené pláži Dominikánské republiky. Předpokládá se, že se sem larimary dostaly vlivem zemětřesení, které otřáslo horami a způsobilo, že se dosud skryté kameny uvolnily a popadaly do řeky.

Co se týče vzniku samotného larimaru, má soudobá věda teorii, že pohoří, kde se vyskytuje, vzniklo tlakem tektonických desek. Což znamená, že oblast byla velmi vulkanicky aktivní a pravděpodobně můžeme vznik tohoto minerálu připsat vulkanické události.

Konkrétně se předpokládá, že minerál vznik vytlačením žhavé tekutiny bohaté na minerály do puklin a trhlin vzniklých tektonickou činností. Ochlazení vedlo ke vzniku polykrystalických útvarů nazývaných sférolity. Další postupné ochlazování pak zrodilo právě larimar. Dnes jej tak můžeme obdivovat ve formě překrásných kamenů, jejichž půvab se násobí vsazováním do šperků. Přidáte se k těm, kteří se jím nechali očarovat?

Napsat komentář