Dokovací stanice je pro mnoho majitelů notebooku nepostradatelnou pomůckou. Co to je a jaké má toto zařízení přednosti?

Co je dokovací stanice

Dokovací stanice je přídavné zařízení, které se připojuje k počítači. Dovoluje okamžitě a naplno využívat všechny možnosti, které počítač má a zároveň umožňuje i připojení dalšího příslušenství, jako je například externí monitor či klávesnice.

Jaké má dokovací stanice výhody

Dokovací stanice se používá proto, že příslušenství k ní může zůstat připojeno. Při přenášení notebooku jej tak stačí sundat a nemusíte odpojovat každý kabel zvlášť. První výhodou těchto zařízení je uživatelský komfort. Současně tak máte na stole pořádek a přehled.

Pokud vám navíc nestačí standardní počet USB konektorů na vašem notebooku, dokovací stanice nabídne další. USB konektory na notebooku chráníte před opotřebováním a ušetříte si nutnost neustále zařízení vypojovat, abyste mohli pohodlně pracovat s dalším.

Obsah obrázku stůl, elektronika, počítač, interiér

Popis byl vytvořen automaticky

Dokovací stanice navíc zpravidla není vybavena pouze USB. Využívat můžete audio konektor či LAN. Nezřídka toto zařízení nabídne i konektory, které už v dnešním notebooku nenajdete, přesto bývají v některých případech stále potřebné. Mezi takové patří sériový a paralelní port.

Druhy dokovacích stanic

Současný trh nabízí v podstatě tři typy dokovacích stanic. Jsou to jednak ty univerzální, dále specifické a tzv. replikátory portů.

Univerzální dokovací stanici k notebooku připojíte prostřednictvím USB. Může být proto zapojena prakticky do libovolného typu notebooku. Když si pořídíte nový notebook, bude vám toto zařízení sloužit dál. Výhodou těchto stanic je především jejich nižší pořizovací cena.

Univerzální dokovací stanice mají i své nevýhody. Především je to ne zcela stoprocentní kompatibilita. Problém může nastat s přehráváním videa na externím monitoru.

Podobným nepříjemnostem se lze vyhnout se speciální dokovací stanicí, která je určena pouze pro konkrétní typ notebooku. Musíte se však připravit na to, že tato zařízení jsou dražší. 

Obsah obrázku elektronika, počítač

Popis byl vytvořen automaticky

Zároveň se dokovací konektory osazují především do notebooků určených pro korporátní sektor. A i ty bývají zpravidla finančně náročnější. Kompatibilitu vybrané dokovací stanice s vaším modelem notebooku je vhodné si ověřit přímo u výrobce.

Replikátor portů některé funkce postrádají, nenabídnou například slot pro rozšiřující karty. Zásadní rozdíl tkví také v tom, že notebook s dokovací stanicí se neustále nabíjí. Replikátor portů však tuto možnost nemá.

V případě, že potřebujete jen připojovat externí zařízení a nechcete investovat příliš peněz, pořiďte si právě toto zařízení. Oceníte je i v případě, že musíte či chcete s notebookem často cestovat. Pořídit se kromě klasických stolních verzí dají i cestovní replikátory.

Napsat komentář