Mata Hari: Tanečnice a špionka, jejíž život dodnes fascinuje umělce i veřejnost

Kurtizána, špionka a osudová žena mnoha mužů. Tak je často popisována Mata Hari alias Margaretha Geertruida Zelle, nizozemská orientální tanečnice, která se v průběhu první světové války stala tajnou agentkou Francie i Německa. Její život si dodnes mnoho umělců vybírá jako námět pro svá díla, ať už jde o rozsáhlé romány či filmy. A co o ní vlastně víme?

Mata Hari

Za životem Mata Hari nestojí úplně šťastné dětství – otec této tanečnice podnikal jako obchodník s klobouky, obchod však příliš nenesl a rodinu tak sužovaly špatné finanční podmínky. Otcův podnik zkrachoval a matka zemřela, Mata Hari byla tedy se svými sourozenci vychovávána příbuznými. Ve svých osmnácti letech uzavřela sňatek s Rudolphem MacLeodem, kapitánem nizozemské armády. Společně odcestovali na Jávu a Sumatru, kvůli problémům v manželství se však v roce 1904 Mata Hari rozvedla a odstěhovala do Paříže, kde se živila jako orientální tanečnice. Právě zde se začala projevovat jedna z jejích zvláštních schopností – Mata Hari dokonale ovládala umění fikce. Pařížské veřejnosti se prezentovala jako dáma narozená na jihu Indie do velice bohaté rodiny, ze které ji v jejích třinácti letech unesl anglický důstojník, za kterého se vdala.

V ruchu velkoměsta se protloukala Mata Hari horko těžko – stala se modelem pro podřadnější malíře, tančila v kabaretech. Osudovým jí však bylo vystoupení v Národním muzeu asijského umění, díky kterému si otevřela dveře do mnoha kulturních sálů celé Evropy. Idylka se ovšem ani v tomto případě nekonala – Mata Hari svým uměním okouzlila mnohé, její sláva však poměrně rychle upadala. Možná i proto se rozhodla posunout se o kus dál a ve svých 38 letech se stěhuje do multikulturního Berlína, ve kterém navazuje milenecký vztah se zaměstnancem berlínské policie. Protože jsme ale již zmínili, že skutečně ovládá umění fikce, již o pár let později o něm mluví jako o vrchním berlínské policie či jako o „šéfovi německé špionáže“. Při dalším stěhování, tentokrát do Holandska, využívá zdánlivě významných známostí Mata Hari Karl Kramel, člen německé výzvědné služby, který ji uplácí ke špionážní práci pro Německo. V roce 1916 bohužel Mata Hari dělá svou životní chybu – přijímá nabídku i z francouzské strany a stává se tak dvojitým špionem. O pouhý rok později je prozrazena, zatčena a posléze obviněna a zastřelena při popravě u zámku Vincennes.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Napsat komentář