V Chorvatsku jsou místa, kde vás příroda okouzlí svou neuvěřitelnou krásou. Podmořský svět Chorvatska ukrývá naprosto pohádková zákoutí. Pokud se pustíte do jejich objevování, ověřte si bezpečnostní a zákonné podmínky pro potápění v Chorvatsku, kde se lze potápět individuálně nebo organizovaně. Pro organizované potápění slouží potápěčská centra nebo potápěčské školy. Zde budete vedeni kvalifikovaným odborníkem, který má v malíčku technické věci i nejzajímavější místa v oblasti, kde se budete chtít potápět.

Chorvatsko a ceny za potápění

Přibližné cena za potápěčsky výlet ​​​z​​​​ pláže s vlastním vybavením je 15 euro, 25 euro stojí potápěčsky výlet z lodi s vlastním vybavením, 35 euro pak potápěčsky výlet z pláže s vybavením potápěčského centra a 40 euro potápěčský výlet z lodi​​ s vybavením potápěčského střediska. Možné jsou i vícedenní potápěčské výlety a noční ponory. Škola potápění stojí 200 až 300 euro a po jejím dokončení dostanete mezinárodní potápěčskou licenci. Individuální potápění bez doprovodu odborné osoby vyžaduje zvláštní povolení, které stojí přibližně 315 EUR nebo 2 400 HRK a je jen pro zkušené potápěče. Je třeba se informovat o zónách, ve kterých se v žádném případě potápět nesmí, a taky o způsobu, jak dané místo pro potápění označit.

Chorvatsko a první pomoc při potápění

Nikdy se nepotápějte úplně sami a vždy nejprve pečlivě zvažte své hranice a možnosti. Vedoucí skupiny musí mít ve výbavě čistý 100% kyslík pro případ vzniku vážných problémů při potápění. V případě nehody musí postižená osoba ihned dostat čistý kyslík, vodu pro rehydrataci a co nejrychleji musí být přepravena do nejbližší nemocnice nebo barokomory. Pátrací a záchranná služba na moři má telefonní číslo 9155 a Statní záchranná služba 112. Žádná ryba v Jaderském moři vás na životě nemůže vážně ohrozit. Některé druhy, jako například ropušnice obecná nebo muréna mají v zubech či ploutvích jed způsobující značnou bolest. Proto se raději ryb a živočichů nedotýkejte. Podmořský svět je zvyklý na ticho a má svůj poklidný, velmi zvláštní řád. Každý, kdo do něj vstoupí za účelem potápění, by jej měl plně respektovat.

Napsat komentář