Ať už se podíváte na obyčejného cyklistu, který se jen tak projíždí nebo na závodníka Tour de France, vždy uvidíte, že má na rukách cyklistické rukavice. Dávno pryč jsou ty doby, kdy to byla pouze móda a každý cyklista, který se šel jen tak občas projet je měl na sobě.

Dobré a kvalitní rukavice na kolo by prostě měly být nedílnou součástí každého cyklisty. Ale jak si vlastně vybrat ty správné? Jaké máme vůbec druhy rukavic? Na to se podíváme právě teď trošku podrobněji.

Proč mít vůbec rukavice?

Odpověď je naprosto jednoduchá. Rukavice vám nejenom ochrání ruce a klouby na rukou při pádu z kola, ale také vám zajistí pohodlí a minimalizují otřesy způsobené terénem na kterém jedete.

Dalším důvodem, proč si pořídit rukavice na kolo je určitě ovládání řídítek. Rukavice mají protiskluzový materiál, jenž vám zajistí dobrou přilnavost s řídítky a tím cyklistovi poskytnou lepší ovládání kola.  

Materiál cyklistických rukavic

Rukavice na kolo jsou vyrobeny prodyšného materiálu s pěnovou výplní na dlaních pro co nejmenší otřesy. Cyklistické rukavice jsou vyráběny podle tvaru čísla 7, jenž zajišťuje lepší citlivost nervů v rukách.

Rukavice by měli být také snadno sundavatelné, kdy by mělo jejich sundání být zvládnuto i za lehké jízdy. Rozhodně neváhejte a investujte do rukavic s reflexními prvky, které vám budou velmi užitečné nejen v noci, ale i za špatného počasí.

Nepodceňte správnou velikost

Rukavice vybírejte opravdu přesně na vaši ruku, protože pokud vám rukavice nebudou sedět perfektně, může se jízda proměnit v noční můru. Pokud si pořídíte rukavice větší, nebudou vám sedět s řídítky kola a jeho ovládání bude o to horší.

Naopak jestliže si pořídíte rukavice, které vás budou tlačit a stahovat budete muset brzy zastavit a ruce si na pár vteřin uvolnit. Nejlepší způsob, jak těmto problémům předejít, je samozřejmě změření obvodu dlaně a vyzkoušení rukavic přímo osobně.

Druhy cyklo rukavic

Cyklistické rukavice dělíme na dva druhy.

  • Krátkoprsté
  • Dlouhoprsté

Krátkoprsté rukavice

Jak již z názvu je patrné, jedná se o rukavice, které jsou nejvíce používané. Tyto rukavice jsou zakončovány někde mezi dlaní a prvními klouby rukou. I zde délka ukončení rukavic závisí na výrobci rukavic a také typu dané rukavice.

Dlouhoprsté rukavice

Tento typ rukavic je využíván nejen v podzimních či zimních časech, ale mnoho cyklistů má tyto rukavice při sobě skoro při každé vyjížďce. Zhoršené počasí, déšť či jiné povětrnostní podmínky jsou na denním pořádku, a právě v takové chvíli je dobré mít u sebe rukavice tohoto typu.

I zde dbejte na to, aby vám dlouhoprsté cyklistické rukavice přesně seděly na rukou. Právě za špatného počasí se mlže kolo stát více neovladatelným a rukavice vám mohou od tohoto problému velmi pomoci.

Napsat komentář