Znáte větší zábavu než je stavění puzzle? Puzzle baví děti i dospělé a také rozvíjí kreativitu. Výraz puzzle v angličtině označuje také křížovky či slovní hrátky.

Puzzle je fenomén

Puzzle jako starou logickou hru známe již více než 250 let. Skládání puzzle je skvělým tréninkem pro mozkové závity. Puzzle má také snižovat pravděpodobnost onemocnění Alzheimerem. Jednotlivé dílky musí do sebe správně zapadat, aby vám vznikl požadovaný obrazec či tvar.

Jak vzniklo puzzle?

Londýnský kartograf John Spilbury nalepil svou mapu na prkénko a rozřezal ji na malé dílky. Zamýšlel využít takto rozřezanou mapu jako pomůcku pro výuku zeměpisu. Dnes by se asi divil, kdyby věděl, že na jeho základě lze koupit dnes puzzle 5000 dílků a více. Puzzle se dostalo do povědomí lidí v druhé polovině 19. století poté,co byla vynalezena lupénková pilka, kterou se vyřezávaly všemožné tvary. Největší puzzle na světě má 40 320 dílků a prodává se pod názvem Disney Moments.

 

Puzzle je oblíbené na celém světě

V dnešní době je puzzle nejoblíbenější hrou na  celém světě. Prodej puzzle každý rok stoupá. Své fanoušky má po celém světě, i u nás. Největší puzzle na světě skládalo 15 000 lidí. Mělo více než milion dílků.

Puzzle může mít podobu papírových či dřevěných dílků, pro nejmenší se prodávají pěnové dílky. Hitem jsou například 3D puzzle, které připomínají nejznámější světové stavby. Puzzle lze libovolně rozebírat a skládat, můžete z nich nechat udělat zarámovaný obraz. Oblíbená skládačka má také podobu ve tmě svítících dílků. Vybrat si můžete motivy zvířat, květin, lidí, budov, známých uměleckých děl, pohádkových postaviček, atd.

Redakce Press-Media

Doporučuje další zajímavé články na mediích

InfoPress.cz

Český magazín

Krásné Bydlení

Napsat komentář