U vody se můžete stále setkat s tím, že začínající rybáři sebou vláčí pětigramový wobler na štikovém prutu o gramáži 30-60 nebo malý twister s třígramovou hlavičkou. Mít jeden prut na všechno je však špatné řešení.

Univerzální pruty pro přívlač neexistují. Neexistuje totiž vlačák, kterým byste zvládli vodit stejně kvalitně jak pěticenimetrový wobler, tak třeba patnácticentimetrový potápivý wobler.

Podle čeho vybrat pruty pro přívlač:

  • podle druhu ryby, kterou chceme lovit
  • podle typu používaných nástrah
  • kde budeme prut vláčet nejvíce – z loďky, ze břehu…
  • podle toho, zda nám prut dobře v ruce sedí a snadno se nám s ním manipuluje

Pro potápivé woblery jsou vhodné pruty s parabolickou akcí, které mají max. gramáž 20 g. Pro lehké plovoucí woblery je vhodné použít pruty s gramáží do 15 g. a s délkou 240 – 270 cm. Woblerů i prutů jsou na trhu stovky. Vždy je důležité správně sladit hmotnost s možnostmi vláčecích nástrah. Nástrahu je potřeba na svém prutu cítit. Pokud ji necítíte, znamená to, že jste zvolili příliš silný a tvrdý prut.

Často naše finanční možnosti vedou ke špatné volbě přívlačového prutu. JIný prut pro přívlač si vybere rybář, který loví pouze svátečně a jiný zase rybář, který chodí lovit ryby pravidelně. Rovněž zvažte, zda potřebujete prut na přívlač na stojatou vodu, do řeky či k moři.

Pruty pro přívlač můžete vybírat osobně v prodejně nebo si je můžete objednat na internetu. Každý typ prutu je svou konstrukcí vhodný na něco jiného. Prut by měl mít nízkou hmotnost, pamatujte na námahu ruky. Nevíte si rady? Obraťte se na odborníky.

Napsat komentář