Coco Chanel, vlastním jménem Gabrielle Bonheur Chanel, byla ženou, která výrazně změnila módu a styl oblékání 20. století. Narodila se 19. srpna 1883 ve francouzském Saumuru do rodiny podomního obchodníka, Coco tak se svými čtyřmi sourozenci trávila většinu dětství na tržištích po západní Francii. Po smrti její matky otec rodinu rozdělil, syny poslal na farmu a dcery do sirotčince v městečku Aubazine.

Coco Chanel

Po 7 letech strávených v sirotčinci se zapsala do klášterní školy Notre-Dame v Moulins. V roce 1893 však dostala příležitost pracovat jako švadlena v pánském krejčovství, v Moulins byla ale i vojenská posádka a Coco přitahovala pozornost mladých vojáků, kteří ji brzy začali zvát do místních kabaretů. Coby účinkující její repertoár obsahoval pouze dvě písně a podle Qui qu‘a vu Coco získala i svou přezdívku Coco.
Poté se stala vydržovanou milenkou mladého důstojníka Etienne Balsana, tímto vztahem si zajišťovala vysoké postavení a neměla již zapotřebí pracovat v pánském krejčovství.
V létě roku 1909 vyrazila s Balsanem na dostihy, kde způsobila značný rozruch, kdy na sobě měla Balsanovu kravatu a kabát, tento sportovní oděv završila slamákem, který si vyrobila. Balsan ji v tomto ohledu vpádu do světa módy podporoval a ve svém apartmá jí nabídl prostor, kde mohla navrhovat a vyrábět klobouky, nedostatek prostředků jí však její sen nenaplnil.
V tom jí pomohl Arthur Capel alias Boy, velmi bohatý muž, se kterým později odjela do Paříže.
Po roce se Capel a Balsan rozhodli spolufinancovat první podnik Coco Chanel. Obchod s klobouky měl obrovský úspěch a podnikání jí vzkvétalo.

Coco Chanel

Ve městě Deauville v jižní Normandii si roku 1913 otevřela nový obchod opět s pomocí Capela, zde už se jednalo o její první módní butik.
V období první světové války se Coco rozhodla navrhnout malou kolekci žerzejových dámských oděvů pro běžné nošení. Po celá 20. a počátek 30. let určovala svet zenypravidla módy a měnila zásadně způsob dámského oblékání a stala se tak symbolem nové poválečné generace emancipovaných žen.
Po osvobození Paříže byla Coco zatčena a označena za nacistickou špionku. Jen o pár hodin později byla opět propuštěna na svobodu.
Coco později z ústraní sledovala vývoj poválečné francouzské módy, Diorovy modely považovala za vzdor proti všemu, co ona sama pro ženy dosáhla a vybojovala.
Roku 1954 začala pracovat na nejdůležitější módní kolekci svého úspěšného života, která skončila fiaskem. Ovšem Američané byli jejím módním stylem uchváceni. Praktické, přitom luxusní oblečení bylo přesně to, po čem Američanky toužily. Časem se i Evropa znovu zamilovala do jejich módních kolekcí a Coco se stala idolem.
Zemřela v roce 1971 v hotelu Ritz, osamělá a bez rodiny.

Napsat komentář